http:// www.Tebyan-Zn.ir ورود به سیستم تماس با ما نقشه وب سایت
ارتباط زنده با مسئول طراحی و توسعه تبیان زنجان نقشه وب سایت تبیان زنجان  تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
 
              
مقالات > بخش دانستنیهای خواندنی > مخترع اصلي تلسكوپ کیست

مخترع اصلي تلسكوپ کیست

تعداد بازدید :  بازدید
برای شرکت در مسابقات و دسترسی به تمام منابع ابتدا در وب سایت تبیان زنجان عضو شوید .به خانواده بزرگ تبیان بپیوندید
کتابخانه دیجیتالی
مقالات بانوان
مشاوره تبیان زنجان - برای استفاده از سرویس باید عضو وب سایت باشید
مقالات جوانان
استان زنجان از دید تبیان
وب سایت ویژه محرم و گالری عکس های دیدنی تبیان زنجان از سراسر جهان
غار تاریخی کتله خور بزرگترین غار خشکی خاورمیانه
مهدویت در تبیان زنجان - گل نرگس

هدیه دیگری از تبیان : طرح مشارکت ایرانسل و تبیان :
کلیه مشترکین و کاربران ایرانسل می توانند با ارسال پیامک به شماره 8282 و درج کلمه hekmat در پیام کوتاه خود ؛ به صورت تصادفی و Random یکی از حکمتهای پربار حضرت علی (ع) را به صورت متن دریافت نمایند .


كنكاشي درباره مخترع اصلي تلسكوپ
خبرگزاري فارس:هنوز مخترع واقعي تلسكوپ تعيين نشده و افرادي كه در متن زير نام شان مطرح شده است، مهم ترين كانديداهاي اختراع اين وسيله هستند.

استوارت موريس عينك ساز هلندي كه در حد فاصل سال هاي 1585 تا 1625 در آمستردام پايتخت اين كشور مي زيست، در دفتر خاطراتش آورده است؛ روزي مشغول تعمير پشت بام منزل بودم كه ناگاه متوجه دو عدسي درون جيب لباس كارم شدم. براي چند دقيقه دست از كار كشيدم و براي سرگرمي دو عدسي مذكور را جلوي چشمم گرفتم و فاصله آن دو را به طور متناوب كم و زياد مي كردم. در همين لحظات بود كه متوجه شدم مي توان با قرار دادن اين دو عدسي در فاصله مشخصي از يكديگر، مناظر حومه شهر را تشخيص داد و با بزرگنمايي خوبي مردماني را كه از راه هاي ورودي و خروجي شهر در رفت و آمد بودند، ببينم.
كار وي به همين جا خاتمه پيدا نكرد. وي با كمك دوست عدسي ساز خود به نام هانس ليپرهي آزمايش فوق را چند بار ديگر و با ديگر عدسي ها تكرار كرد و متوجه شد فاصله قرارگيري دو عدسي براي عدسي هاي مختلف فرق مي كند. وي در آن زمان نتوانست رابطه منطقي و رياضي گونه يي براي استخراج فاصله دو عدسي به دست آورد. وي آزمايش ها را تكرار كرد و چنين نوشت؛ من بارها تلاش كردم همان گونه كه قبلاً مناظر را از پشت بام منزل ديدم، تصاوير واضح و شفافي به دست آورم، اما سرانجام با دو عدسي ديگر؛ اما اين بار از حومه شهر توانستم ساعت بزرگ شهر را كه در فاصله هشت كيلومتري من قرار داشت، ببينم و حتي شيشه كاري هاي ساختمان كليسا را كه حدود 16 كيلومتر فاصله داشت، به وضوح تشخيص دهم. او نمي دانست به چه تكنيك و ابزار مهمي دست پيدا كرده است و مي تواند روزي جهان را تحت تاثير خود قرار دهد. وي اختراع خود را لوله اپتيكي نام نهاد.
اختراع ليپرهي نتيجه قرن ها تحقيق و پيشرفت تكنولوژي بود، اما بايد توجه داشت هنوز به طور دقيق، مخترع تلسكوپ مشخص نشده و ليپرهي تنها يكي از ده ها نفري است كه ادعا كرد اين وسيله را اولين بار ساخته است. ديودروس سيكولوس از مورخان نامي عصر كلاسيك يونان در حدود هزار سال پيش نوشته است، در آن سال ها فردي به نام هايپربولينز ادعا كرده مي تواند فواصل بسيار دور مثل كوه هاي بلند و حتي درياها و كوه هاي ماه را ببيند. اما وي از هيچ ابزاري براي اين كار استفاده نكرد يا حداقل مورخ مورد استناد ما در يادداشت هاي خود نامي از آن به ميان نياورده است. در قرن سيزدهم راهبي به نام راجر بيكن چنين ادعا كرد ژوليس سزار سردار رومي در جنگ قرن 54 قبل از ميلاد با انگلستان با استفاده از وسيله يي وقايع ميدان نبرد را مشاهده مي كرد. راهب بيكن سال هاي زيادي را به مطالعه كيمياگري پرداخت (در آن زمان دو شاخه كيمياگري و شيمي تحت عنوان يك علم واحد بررسي مي شد) و به همين دليل ميان هم عصرانش با نام جادوگر شهرت يافته بود و به دليل مشابه سازي ابزاري كه به گفته خودش از نوشته هاي يونان باستان الهام گرفته بود، ابزاري جادوگرانه شناخته شد و محققان هم عصرش از جنبه هاي علمي اختراع وي غافل ماندند.
فرد ديگري كه به نظر مي رسد بدون اطلاع از ساخت چنين وسيله يي توسط ديگر محققان اقدام به طراحي وسيله يي براي بزرگنمايي اجسام دور كرده بود، مخترع معروف ايتاليايي لئوناردو داوينچي و همكارش اخترشناس انگليسي توماس ديگز(1595-1546) بودند. در سال 1570 ديگز از شيشه هايي سخن به ميان آورده است كه به آنان امكان مي داد اجسام بسيار دور را ببينند. به نظر مي رسد آنان از اولين كساني بودند كه در وسيله ابداعي خود به جاي عدسي از آينه استفاده كردند. در همان سال ها ويليام بورن فرد انگليسي الاصل از عدسي براي بزرگ كردن اجسام استفاده كرده است. مخترع ديگري كه احتمال ساخت تلسكوپ توسط او كمتر از ساير افراد نامبرده در مطلب فوق نيست، عينك ساز ايتاليايي شولار گيامباتيستا دللاپورتا (1615-1535) است.
وي در سال 1589 در كتابي با نام اعجاز طبيعت، اولين بار به صورت علمي از مبحث اپتيك ياد مي كند و حدود يك فصل از كتاب خود را به اين علم نوبنياد اختصاص مي دهد و تا جايي به جزييات مي پردازد كه براي اولين بار در متون اروپايي از عدسي هاي مقعر و محدب نام مي برد. او همچنين از كنار هم قرار دادن دو عدسي براي بهتر كردن ديد افرادي با بينايي كم، صحبت به ميان آورده است. در مجموع در حوالي قرن شانزدهم ميلادي تمام شرايط لازم براي اختراع تلسكوپ مهيا بوده است، ولي باز هم به طور قطع نمي توان اختراع تلسكوپ را به اين حد فاصل زماني نسبت داد، چرا كه باستان شناسان در شواهد به جا مانده از سال هاي مياني قرن هفتم قبل از ميلاد چيزهايي با تراش بسيار شبيه به تلسكوپ پيدا كرده اند و حتي اثراتي از كاني صيقل دهنده شيشه (كه امروزه با نام كوارتز شناخته مي شود) در خرابه هاي نمرود (عراق امروزي) پيدا كرده اند. ولي با اين وجود، كيفيت شيشه ها تا قرن سيزدهم آنقدر افزايش نيافته بود كه ناظران بتوانند از پشت آن مناظر و اجسام را تشخيص دهند. ساخاريز جانسن يكي از هم عصران ليپرهي بود كه در سال 1604 اولين تلسكوپ دست ساز خود را ساخت. وي سال هاي 1604 تا 1608 را به فروش تلسكوپ هاي دست ساز خود پرداخت و سرانجام موفق شد در سال 1618 تلسكوپ را اختراع كند.

از اختراع تا استفاده
همان طور كه پيشتر گفته شد، هيچ يك از مخترعان احتمالي تلسكوپ اين وسيله را براي رويت اجرام سماوي به كار نبردند تا اينكه در سال هاي 1609 خبر اختراع وسيله يي كه اجرام دوردست را نزديك مي كند، به گوش فردي ايتاليايي به نام گاليلئو گاليله، اهل شهر پادوا رسيد. او به اين نتيجه رسيد كه ابزار مذكور پتانسيل لازم براي نزديك كردن اجرام دوردست را دارد، لذا تصميم گرفت وسيله مشابهي طراحي كند و با كمك دوست عينكي خود، خيلي زود توانست چنين تلسكوپي را بسازد. و براي اولين بار از درون تلسكوپ دست ساز خودش به ژرفاي آسمان نگاه كرد و بدين سان شروع عصر جديدي را در اختر شناسي رقم زد كه هنوز هم ادامه دارد. از جمله دستاوردهاي اولين نگاه هاي گاليله اين بود كه فهميدند سيارات الهه هاي آسمان نيستند، ماه دريا ندارد، موجودات مريخي وجود ندارند و...
تحقيقات گاليله در علم نجوم باعث شد وي به فكر ادامه تحصيل بيفتد و سرانجام مدرك پروفسوري خود را در رشته رياضي از دانشگاه پادوا دريافت كند. اولين رصدهاي ثبت شده وي از درون تلسكوپ به بهار سال 1610 برمي گردد كه در كتابي به نام پيام آور ستارگان منتشر شد.

بالاخره مخترع تلسكوپ كه بود
هنوز مخترع واقعي اين وسيله تعيين نشده و افرادي كه در متن فوق نام شان مطرح شده است، مهم ترين كانديداهاي اختراع اين وسيله بودند، اما چند نكته بديهي است.
1- گاليله مخترع تلسكوپ نبود.
2- ساخت اين وسيله بين سال هاي 1608 تا 1611 صورت گرفته است.
نام هايي كه در قرن هفده براي اين وسيله در ميان كشورهاي اروپايي مطرح بود از اين قرارند؛ جمع آوري كننده نور، لوله هلندي، منظره ياب، لوله اپتيكي و...
استفاده از اين وسيله جديد آنقدر اهميت داشت كه امسال به مناسبت چهارصدمين سالگرد رصد گاليله، سال جهاني نجوم ناميده شد. در ادامه به معرفي و ساختار انواع تلسكوپ ها مي پردازيم.

تلسكوپ شكستي(گاليله يي)
اين تلسكوپ از دو عدسي همگرا تشكيل شده است. يك عدسي شيئي كه به سمت اشياي مورد نظر نشانه مي رود و يك عدسي چشمي كه از آن تصوير را مي بينند.
عدسي شيئي نور را در كانون خود جمع مي كند و عدسي چشمي ديگر نيز كه كانون مشتركي با شيئي دارد نور جمع آوري شده را براي ما بزرگ مي كند. در اين تلسكوپ هر چه دو عدسي بزرگ تر باشد، بهتر است. يكي از اشكالات اين تلسكوپ ها كنج نمايي آن است كه عدسي نور را تجزيه مي كند و در تلسكوپ به جاي يك جسم، نوري تجزيه شده مشاهده مي شود. براي رفع اين اشكال از عدسي هاي تو در تو در ساخت اين تلسكوپ استفاده مي شود كه باعث مي شود اين تلسكوپ بسيار پرهزينه شود و كمتر رصدخانه بزرگي از آن استفاده كند.

تلسكوپ بازتابي (نيوتني)
اين تلسكوپ تشكيل شده است از يك آينه مقعر و يك آينه تخت با زاويه 45 درجه و يك عدسي شيئي.
آينه مقعر در ته تلسكوپ قرار دارد و نور را در كانون خود جمع مي كند و آينه تخت آن را به بالا هدايت و چشمي نيز آن را بزرگ مي كند. هرچه فاصله كانوني بيشتر (قطر آينه بزرگ تر) و همين طور عدسي چشمي بزرگ تر باشد، آينه قوي تر است.
تذكر؛ براي هر شيئي و آينه يي تا اندازه معيني مي توان چشمي را بزرگ تر گرفت.
اشكالي كه در اين تلسكوپ ها وجود دارد، باعث مي شود تصاوير در لبه آينه كشيده شود و براي رفع اين اشكال تيغه يي را بر سر راه نور ورودي قرار مي دهند كه به آن تلسكوپ اشميت مي گويند.

تلسكوپ كاسگرين
اين تلسكوپ هم نوع ديگري از تلسكوپ بازتابي است، اما به جاي آينه تخت يك آينه محدب قرار دارد و نور را به پشت آينه مقعر مي فرستد و در آنجا شيئي قرار مي گيرد.

تلسكوپ اشميت- كاسگرين
همان تلسكوپ كاسگرين است، ولي اينجا يك تيغه اصلاح كننده بر سر راه نور ورودي قرار مي گيرد.


نويسنده: كامبيز خالقي

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين مطلب فقط با ذکر منبع " تبیان زنجان" مجاز است.

 ارسال این مقاله به دوستان شما :
 
نام و نام خانوادگی شما :
 
 
آدرس ایمیل شما :
 
نام و نام خانوادگی دوست شما :
 
 
آدرس ایمیل دوست شما :
875
کاربر گرامی آیا تاکنون از وب سایت تبیان برنده جایزه شده اید ؟ آیا اطلاع دارید وب سایت تبیان در استان با برگزاری مسابقات هفتگی آن لاین به برندگان خود جوایز ارزنده اهدا می کند ؟
فرصت را از دست ندهید و خود را کاندیدای یکی از جوایز این هفته وب سایت کنید ! برای شرکت در مسابقه و ارسال پاسخ به مرکز اینجا را کلیک کنید
ورود به بخش مسابقه هفته
SE

ارتباط با وب ستر   
 درباره طراح وب سايت
  2007 All rights reserved. Tebyan zanjan ©

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان می باشد.
هر گونه استفاده از منابع آن با ذکر مرجع بلامانع است